Program "Czyste Powietrze"

Audyt energetyczny – fundament dobrze zaplanowanej termomodernizacji

Przeprowadzenie audytu energetycznego budynku/lokalu mieszkalnego oraz sporządzenie na jego podstawie dokumentu podsumowującego audyt energetyczny (DPAE) jest obowiązkowe przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

✅ Audyt pokazuje, jakie zmiany naprawdę poprawią efektywność energetyczną domu.

✅ Dzięki niemu inwestycja jest dopasowana do potrzeb budynku i portfela beneficjenta.

✅ Minimalizuje ryzyko tzw. „rachunków grozy” – montaż źródło ciepła adekwatnego do ocieplenia budynku.

Dobrze przeprowadzony audyt to:

👉 Bezpieczeństwo inwestycji – większa pewność, że modernizacja przyniesie realne efekty

👉 Ochrona interesów beneficjenta – uniknięcie nietrafionych wydatków.

👉 Realny wpływ na komfort życia.

Audyt energetyczny oraz dokument podsumowujący audyt energetyczny (DPAE) musi być sporządzony i podpisany przez osobę posiadającą uprawnienia do sporządzania świadectw charakterystyki budynku/lokalu i wpisaną do rejestru Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Dokument podsumowujący audyt energetyczny sporządzony musi być na obowiązującym w ramach programu Czyste Powietrze formularzu, wypełnionym i złożonym za pośrednictwem Generatora wniosków o dofinansowanie (GWD). Formularz DPAE dostępny jest w GWD po utworzeniu konta i zalogowaniu się na stronie internetowej pod adresem: https://gwd.nfosigw.gov.pl. Zakres prac przewidzianych do realizacji w ramach dofinansowywanego przedsięwzięcia musi być w pełni zgodny z zakresem wskazanym w DPAE.

Instrukcja dotycząca zakładania konta w GWD, wypełnienia i składania dokumentu podsumowującego audyt energetyczny dostępna jest na stronie WFOŚIGW pod adresem:

https://portal.wfosigw.torun.pl/wymagana-dokumentacja-od-31032025-r  (Załącznik A.8)

W programie Czyste Powietrze nie ma wskazanej listy audytorów, którzy wykonują audyty pod program. Można skorzystać z pomocy osób, które mają doświadczenie w tej kwestii, np.  audytorów energetycznych znajdujących się na listach Zrzeszenia Audytorów Energetycznych (ZAE), Stowarzyszenia Certyfikatów i Audytorów Energetycznych (SCiAE), Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), Narodowej Agencji Poszanowania Energii (NAPE), jak również z listy audytorów na platformie ekspertów efektywności energetycznej: https://www.peee.gov.pl/pl/expert/find/1/1

UWAGA!

Wyboru wykonawcy audytu energetycznego i dokumentu podsumowującego audyt energetyczny dokonuje Beneficjent na własne ryzyko. Wykonawcy i WFOŚiGW nie łączy żadna umowa lub zobowiązania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej przez Beneficjenta z wykonawcą.

Skip to content