Aktualności

OBCHODY 77 ROCZNICY BITWY POD SZCZYTNEM

W dniu 11 września 2016 r. odbyły się obchody 77 rocznicy bitwy pod Szczytnem (gmina Choceń). Bitwa 61 pułku piechoty wojska polskiego z armią niemiecką we wrześniu 1939 roku to ważny, choć mało znany epizod największej bitwy września 1939 roku, a mianowicie bitwy nad Bzurą. Tego dnia uroczystą mszę polową w Szczytnie z udziałem pocztów sztandarowych celebrowali księża parafii Choceń i Boniewo. Odczytany został Apel Pamięci przy pomniku z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej przez Centrum Szkolenia Artylerii. Złożono wiązanki przy pamiątkowej tablicy z wyrytym napisem “Bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego poległym w bitwie z wojskami niemieckimi pod Szczytnem we wrześniu 1939 r.”, oddano trzykrotną salwę honorową. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślił koncert orkiestry garnizonowej z Torunia oraz obecność pododdziału II pułku  komunikacyjnego z Inowrocławia.


Wiązanki złożono również na cmentarzu w Boniewie, znajduje się tam zbiorowa mogiła gdzie spoczywają żołnierze 15 Dywizji Piechoty (3 Baon 61PP, 1 Dyw. PAL, Baon ON “Nakło”) polegli w bitwie z Niemcami pod Szczytnem w dniach 11-12.09.1939 r.
Na uroczystość licznie przybyli okoliczni mieszkańcy gmin Choceń i Boniewa, była tradycyjna wojskowa grochówka a na zakończenie pokaz sztucznych ogni.
Przypomnieć też trzeba, że w roku 2014 ukazała się na kolejną rocznicę Bitwy pod Szczytnem – książka wydana dzięki pracy ks. Jarosława Włodarza, który przez ostatnie lata swojego życia zbierał dokumentację do publikacji, odnajdywał zdjęcia i miejsca pamięci, aby wyłonić jak najbardziej autentyczny obraz wydarzeń z tamtych lat. Książka księdza Jarosława Włodarza to żywa historia tego terenu, mieszkających tu ludzi. Są tu szczegółowe opisy wydarzeń z 11 -12 września 1939 roku, kiedy to wojska polskie zatrzymały na moment wojska niemieckie. Publikację wzbogaca duża ilość zdjęć i map z tamtego okresu. Wydanie książki połączone było z uroczystym odsłonięciem tablicy pamiątkowej Bitwy pod Szczytnem w dniu 4 października 2014 roku.
W dniach 9-12 września 1939 r. obronę przesmyku między jeziorem Borzymowskim a Szczytnowskim powierzono 61 pułkowi piechoty z 15 Dywizji Piechoty. Żołnierzy wsparto dodatkowo dywizjonem artylerii (12 dział). Polacy okopani na wzgórzach, stawili czoło dwóm niemieckim pułkom piechoty (309 i 338), należącym do 208 Dywizji Piechoty Landwhery, wspomaganej przez ok. 50 dział artylerii polowej. W trakcie walk pozycje obronne wielokrotnie przechodziły z rąk do rąk. W bitwie zginęło około130 żołnierzy polskich. Przeciwnik stracił zaś około 170 żołnierzy, a ponad 100 wzięto do niewoli.
Efektem tej uporczywej obrony było uniemożliwienie wojskom niemieckim wejście na tyły polskich oddziałów atakujących nad Bzurą. Zmusiło to niemieckie dowództwo do szukania możliwości przełamania polskiej obrony w innym miejscu. Nieprzyjaciel dokonał tego dopiero 13 września, po sforsowaniu Wisły w okolicach Płocka.
Uroczystość zorganizowana została z inicjatywy władz gmin Choceń i Boniewo, a także Starostwa Powiatowego we Włocławku, parafii w Choceniu, parafii w Boniewie oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień we Włocławku. W ten sposób po raz kolejny przypomniano historyczne wydarzenia mające istotne znaczenie dla żołnierzy Armii Pomorze i Poznań atakujących skrzydło niemieckiej 8 Armii zdążającej pod Warszawę.

Skip to content