

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa RPKP.07.00.00 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność Działanie RPKP.07.01.00 Rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
Zakres projektu obejmuje :Remont i modernizację 3 obiektów na cele świetlic wiejskich w Kaniewie, Otmianowie i Osieczu Wielkim, na terenie gminy Boniewo .
Wykonawca Konsorcjum : DOM sp.z o.o. sp.k. ul. Baśniowa 4/6, 87-800 Włocławek – lider konsorcjum , FIDEM Budownictwo Joanna Tarnecka ul. Licealna 2/16, 87610 Dobrzyń nad Wisłą – Partner konsorcjum rozpoczął realizację robót Części I zadania Remont i modernizację budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Otmianowo .
Projekt przyczyni się do realizacji celu głównego rewitalizacji: Wyprowadzenie obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego poprzez aktywizację społeczno-gospodarczą mieszkańców oraz adaptację przestrzeni zdegradowanej na cele rozwoju społecznego. Dzięki realizacji proj. udostępniona zostanie przestrzeń do realizacji projektów miękkich (społecznych) umożliwiających ożywienie społeczne i gospodarcze na obszarach objętych Lokalną Strategią Rozwoju – na terenie miejscowości Osiecz Wielki, Kaniewo i Otmianowo w Gminie Boniewo
Realizacja projektu „Rewitalizacja miejscowości Kaniewo, Osiecz Wielki, Otmianowo poprzez remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w miejscowości Osiecz Wielki, Kaniewo i Otmianowo” wynika bezpośrednio z Programu Rewitalizacji Gminy Boniewo na lata 2017-2023 .
Zdzisława Bywalska



Analiza stanu gospodarki odpadami za 2019 rok
Informacje wynikające z art. 3 ust. 2 pkt 9 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach
1. Informacja o podmiotach odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości
Od stycznia 2018 r. do końca grudnia 2019 r. odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z tereny Gminy Boniewo odbiera firma TÖNSMEIER Centrum Sp. z o.o. Kutno Filia 62-600 Koło ul. Sosnowa 1
2. Informacja o miejscach zagospodarowania odpadów komunalnych.
Miejsce zagospodarowania przez podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Gminy Boniewo zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania – Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Machnaczu, 87–880 Brześć Kujawski.
3. Informacja o osiągniętych poziomach recyklingu oraz ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji
1) Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia następujących frakcji odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła za rok:
– 2013 wyniósł 22,84 %
– 2014 wyniósł 40,40 %
– 2015 wyniósł 19,62 %
– 2016 wyniósł 19,45 %
– 2017 wyniósł 21,78 %
– 2018 wyniósł 31,18 %
2) Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych za rok :
– 2013 wyniósł 100 %
– 2014 wyniósł 100 %
– 2015 wyniósł 100 %
– 2016 wyniósł 100 %
– 2017 wyniósł 100 %
– 2018 wyniósł 100 %
3) Osiągnięty poziom ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazywanych do składowania za rok:
– 2013 wyniósł 49,15 %
– 2014 wyniósł 29,57 %
– 2015 wyniósł 5,92 %
– 2016 wyniósł 4,26 %
– 2017 wyniósł 2,93 %
– 2018 wyniósł 7,19 %
4. Informacja o punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Na terenie Gminy Choceń funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
w miejscowości Niemojewo zlokalizowany jest na działce nr 72 ( plac i infrastruktura dawnego wysypiska odpadów), jest to wspólny PSZOK z Gminą Boniewo.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych świadczy usługi na rzecz mieszkańców Gminy Boniewo w zakresie przyjmowania:
1) papier i tektura,
2) metale,
3) tworzywa sztuczne, metale,
4) opakowania wielomateriałowe,
5) szkło,
6) odpady ulegające biodegradacji i odpady zielone,
7) zużyte opony, z wyjątkiem powstałych w gospodarstwach rolnych i w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
8) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
9) zużyte baterie i akumulatory,
10) przeterminowane leki,
11) chemikalia i opakowania po chemikaliach,
12) meble i inne odpady wielkogabarytowe,
13) odpady budowlane i rozbiórkowe tj. odpady betonowe oraz gruz z rozbiórek i remontów, zmieszane odpady z betonu, gruz ceglany oraz odpadowe materiały ceramiczne pochodzące z drobnych prac remontowych,
14) popiół z palenisk domowych.
Wymienione wyżej odpady mieszkańcy mogą oddawać bezpłatnie. Transport odpadów do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w miejscowości Niemojewo
jest czynny w poniedziałek – od godziny 8:00 do 12:00
wtorek – od godziny 12:00 do 16:00
Sobotę – od godziny 8:00 do 12:00
Można także umówić się na udostępnienie PSZOK pod nr 693-450-296.
Uwaga!
Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zabrania się dostarczać odpadów pochodzących z działalności gospodarczej.
Na terenie Gminy Boniewo nie ma punktów odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, ale można go przekazywać do wspólnego z Gminą Choceń Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w godzinach pracy punktu.
I N F O R M A C J A
Utylizacja AZBESTU – Procedura dofinansowania – 2020 rok
Informuję mieszkańców gminy, że przystępujemy do kolejnego naboru wniosków o przyznanie dofinansowania przedsięwzięć związanych z realizacją usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Dofinansowanie udzielane będzie na przedsięwzięcia w zakresie transportu, oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest zgodnie z gminnym programem usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest.
Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie do 100 % kosztów związanych z demontażem, zbieraniem, transportem oraz unieszkodliwieniem odpadów zawierających azbest.
Środki stanowiące dofinansowanie pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie przedsięwzięcia jest złożenie :
- wniosku o dofinansowanie na realizację prac związanych z demontażem,
zabraniem, transportem oraz unieszkodliwieniem azbestu,
- kserokopii potwierdzenia zgłoszenia w Starostwie Powiatowym we
Włocławku w dziale budownictwa, zamiaru usunięcia wyrobów
zawierających azbest z budynku, lub kopii decyzji na wykonanie robót
budowlanych w przypadku robót wymagających takiej decyzji,
- kserokopii tytułu prawnego do nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Nabór wniosków prowadzony będzie w Urzędzie Gminy w Boniewie pokój numer 4 dział inwestycji w terminie do dnia 31 stycznia 2020 r.
wniosek Załącznik nr 1 wniosek na azbest
Wójt Gminy Boniewo
Marek Klimkiewicz
W sali hali widowiskowo-sportowej w Boniewie w terminie od czerwca 2019 do grudnia 2019 roku zostanie zorganizowany projekt pn. „Warsztaty aktywizacyjne-kierunek w przyszłość”
W ramach projektu zaplanowano następujące działania merytoryczne :
1. Spotkania z psychologiem spotkanie odbędą się przed rozpoczęciem warsztatów w projekcie oraz po ich zakończeniu . Dwie godziny przed rozpoczęciem pierwszych zajęć w projekcie i dwie godziny po zakończeniu ostatnich zajęć w projekcie . Formą zajęć będą zajęcia grupowe. Łącznie cztery godziny.
2. Zorganizowanie warsztatów rękodzieła ludowego . Warsztaty będą prowadzone w ilości 36 godzin . Zajęcia będą prowadzone w terminie od lipca do grudnia 2019 roku.
3. Zorganizowanie warsztatów wychowania fizycznego . Warsztaty będą prowadzone w ilości 40 godzin . Zajęcia będą prowadzone w terminie od czerwca do grudnia 2019 roku w tym zakup sprzętu do prowadzenia zajęć .
4. Zorganizowanie warsztatów folklorystycznych . Warsztaty będą prowadzone w ilości 36 godzin . Zajęcia będą prowadzone w terminie od lipca do grudnia 2019 roku.
5. Zorganizowanie warsztatów z dietetykiem . Warsztaty będą prowadzone w ilości 12 godzin . Zajęcia będą prowadzone w terminie od lipca do grudnia 2019 roku.
3. Zostanie zorganizowany wyjazd do teatru/opery w Bydgoszczy
Cel projektu : Wzrost udziału społeczności lokalnej w życiu społecznym i kulturalnym na obszarze LGD
Dofinansowanie zadania w ramach :
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2014-2020OśPriorytetowa11:Rozwój lokalny kierowany przez społeczność Działanie11.1:Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR Europejskiego Funduszu Społecznego
planowane efekty:
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie -8 osób,
- Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych wsparciem w programie-3 osoby,
- Liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym objętych usługami aktywnej integracji o charakterze społecznym, edukacyjnym lub zdrowotnym 8 osób,
- liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których wzrosła aktywność społeczna- 8 osób ,
- Liczba osób z otoczenia osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, u których nastąpił wzrost wiedzy lub umiejętności w zakresie wspierania osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym – 3 osoby,
- Wskaźnik efektywności społecznej –6 osób
wartość projektu 31.865,00 PLN w tym wkład Europejskiego Funduszu Społecznego 30.000 PLN
Projekt realizowany przez Gminę Boniewo za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki
Zdzisława Bywalska