Get Adobe Flash player

W dniu dzisiejszym na Hali Sportowej w Boniewie odbyła się uroczysta akademia z okazji 100-nej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

Nieodłącznym elementem są pieśni patriotyczne, które rozbrzmiewały podczas uroczystości – usłyszeć mogliśmy m.in.: O mój rozmarynie, My, pierwsza brygada, Przybyli ułani, Wojenko, Rota. Na zakończenie akademii – młodzież zatańczyła poloneza.

Pieśni patriotyczne są śpiewane głównie podczas świąt narodowych. Często przybierały formę marszową, gdyż śpiewali je żołnierze idący na front. Pieśni patriotyczne zajmują ważne miejsce w kanonie twórczości polskiej muzyki, są znane młodszym i starszym. Poprzez melodię i patriotyczne teksty pieśni patriotyczne przypominają o ważnych wydarzeniach w historii Polski, ale także o tęsknocie za wolnością lub członkiem rodziny, który walczył w wojnie. Niektóre pieśni patriotyczne mają wymiar żartobliwy, gdyż śmiechem próbowano przetrwać traumatyczne wydarzenia wojen. Pieśni patriotyczne stanowią też muzyczny pomnik dla bohaterskich polskich żołnierzy walczących za Ojczyznę.

Po uroczystości uczestnicy akademii przemaszerowali na miejscowy cmentarz, by złożyć wiązanki kwiatów na grobach poległych, oraz zapalono białe i czerwone znicze.