Get Adobe Flash player

wybory-parlamentarneWybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 13 października 2019r. Lokale wyborcze będą otwarte w godz. 7-21.

W wyborach parlamentarnych 2019 nie ma kolorowych kart do głosowania. Wyborca dostanie karty białe.

Nazwiska kandydatów będą wydrukowane na tle o odmiennej barwie, w zależności od tego, czy będzie to karta go głosowania do Sejmu, czy do Senatu.

Karty do głosowania 2019 – każdy wyborca otrzyma dwie karty

Każda karta do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 ma swój tytuł. Jej wielkość zależy od liczby zgłoszonych komitetów i zarejestrowanych kandydatów.

Zawsze będzie ona zadrukowana tylko z jednej strony. Pod listą kandydatów – zarówno w wyborach do Sejmu, jak i do Senatu – znajdzie się informacja, jak oddać ważny głos.

Karty do głosowania 2019 – jak głosujemy w wyborach do Sejmu?

Karta do głosowania w wyborach 2019 do Sejmu to podłużny arkusz papieru, na którym przy nazwach komitetów umieszczono ich logotyp.

Nazwiska kandydatów wydrukowano na szarym tle. Karta będzie miała jeden otwór, w prawym górnym rogu.

W wyborach 2019 do Sejmu głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Karty do głosowania 2019 – jak głosujemy w wyborach do Senatu?

Karta do głosowania w wyborach 2019 do Senatu to jedna kartka papieru, na której w kolejności alfabetycznej umieszczone będą nazwiska kandydatów do Senatu startujących w danym okręgu wyborczym.

Nazwiska kandydatów wydrukowano na żółtym tle. Przy nazwiskach kandydatów mogą też być umieszczone loga komitetów, które reprezentują.

W wyborach 2019 do Senatu głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.