Stowarzyszenie Osób i Rodzin Osób Niepełnosprawnych oraz Rodzin Patologicznych w Boniewie zorganizowało spotkanie
Członkowie i sympatycy boniewskiego stowarzyszenia Osób i Rodzin Osób Niepełnosprawnych oraz Rodzin Patologicznych w Boniewie zorganizowali spotkanie dla członków i sympatyków. Okazją ku temu był obchodzony niedawno Dzień Dziecka. Członkowie stowarzyszenia otrzymali okolicznościowe upominki, które zakupiono dzięki sponsorom. W tym roku stowarzyszenie wsparli: Marek Dolatowski, ks. prałat Mirosław Michalak, Franciszek Matuszewski, Maria i Ryszard Arciszewscy, Jadwiga Kowalska, Stanisław Witowski, Krzysztof Walczak, Marek Dorabiała, Bank Spółdzielczy w Lubrańcu, Anna Kozłowska, Petroman II Sp. z o.o., Marek Klimkiewicz, Aleksandra Woźniak, Bogumiła Świątek, Bożena Samotyja, Ewa Lewandowska, Czesław Janicki, Jarosław Gazda, Urząd Gminy w Boniewie, Fundacja PKN Orlen „Dar Serca”. – Bardzo serdecznie wszystkim dziękujemy za wsparcie, jesteśmy wdzięczni za każdą złotówkę. Cieszymy się, że mimo trudnych czasów mamy stałe grono osób bardzo nam życzliwych – mówi Emilia Majewska, szefowa stowarzyszenia.
Przed spotkaniem z okazji Dnia Dziecka zarząd złożył sprawozdanie ze swojej działalności w 2012 roku. Wynika z niego, że na początku ubiegłego roku w stowarzyszenie miało 29 członków, na koniec roku – 28 osób (rodzin). – Łącznie pomocą obejmujemy ok. 100 osób – wyjaśnia Emilia Majewska.
Cele statutowe stowarzyszenia to:
Ochrona i promowanie praw osób niepełnosprawnych i rodzin patologicznych.
Inicjowanie i rozwijanie specjalistycznych form pomocy rodzinie
w wychowaniu dziecka niepełnosprawnego, współdziałaniu z innymi organizacjami i instytucjami, w razie potrzeby udzielanie pomocy również po osiągnięciu pełnoletniości przez dziecko, prowadzenie własnych placówek opiekuńczo-wychowawczych i adaptacyjno-rehabilitacyjnych.
Integrowanie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w środowisku ich zdrowych rówieśników, propagowanie odpowiedniego stosunku do dzieci niepełnosprawnych i ich spraw.
Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatnie.
Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
Źródłem dochodu w 2012 roku były darowizny, dotacje i składki członkowskie.
Co się działo w 2012 roku?
– 12.06.2012 – zorganizowanospotkanie połączone z zabawą, konsumpcją i upominkami dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Odbyło się ono w remizie OSP (w tym samym dniu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo- Wyborcze, podczas którego wybrany nowy skład zarządu i komisji rewizyjnej)
– 25.07.2012 – członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do JURA PARKU w Solcu Kujawskim – dofinansowana ona była ze środków PFRON przez PCPR we Włocławku
– w dniach 27.08.2012 – 30.08.2012 – odbyła się 4-dniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej, Wrocławia i Pragi (Czechy) – dofinansowana ze środków PFRON przez PCPR we Włocławku
– 08.09.2012 – 11członków (niepełnosprawnych) wzięło udział
w XI Międzynarodowej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych w Inowrocławiu – nasi reprezentanci otrzymali indywidualnie liczne nagrody i medale
– 22.12.2012 – w Sali Publicznego Gimnazjum w Boniewie odbyło się integracyjne spotkanie opłatkowe z udziałem władz powiatu, gminy, PCPR i sponsorami. Członków stowarzyszenia odwiedził mikołaj (były paczki dla dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych) a całą uroczystość uświetniły jasełka w wykonaniu dzieci
i młodzieży ze szkoły Podstawowej w Osieczu Małym – spotkanie dofinansowane
ze środków PFRON przez PCPR we Włocławku, przez fundację Bre Banku oraz licznych sponsorów prywatnych
– Nasze działania nie byłyby możliwe gdyby nie pomoc bardzo wielu ludzi, którzy życzliwie wspierali naszą organizację nie tylko dobrym słowem, ale także finansowo bądź darami w naturze. Są to nie tylko osoby prywatne, ale też różne instytucje, banki oraz fundacje. W związku z tym, że na terenie naszej gminy trudno jest pozyskać tak wiele środków występujemy z prośbami do bardzo wielu ludzi z terenu całego kraju, ale mamy też już swoich przyjaciół, którzy regularnie nas wspomagają.
Dla nas ważna jest każda złotówka, ponieważ po złożeniu daje ona widoczne efekty. To właśnie dzięki tym pieniążkom możemy zorganizować spotkania i zabawy integracyjne z konsumpcją i upominkami dla naszych podopiecznych. Przygotowujemy również dla nich paczki żywnościowe, kupujemy materiały i pomoce do nauki, zabawy i na zajęcia terapeutyczne – mówi Emilia Majewska.
W okresie od marca do końca roku w ramach umowy podpisanej z Bankiem Żywności w Toruniu raz w miesiącu Stowarzyszenei przywoziło produkty żywnościowe, które rozdawano wśród podopiecznych.
W miarę możliwości zarząd stara się uczestniczyć w konferencjach, szkoleniach i innych spotkaniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe i inne instytucje.
Warto dodać, że poprzednia przewodnicząca, czyli Gabriela Majewska otrzymała w 2007 roku nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność w ramach pomocy społecznej.