Aktualności

Rolnicy! Ostrożnie z opryskami!

Władze gminy Boniewo apelują do rolników, by przy wykonywaniu oprysków przestrzegali podstawowych zasad. Jest to bardzo ważne przede wszystkim ze względu na pszczoły. Niewłaściwe stosowanie oprysków niszczy te pożyteczne owady. W naszej gminie zdziesiątkowana została pasieka w Lubominie.
Wszystkich stosujących środki ochrony roślin do konieczności przestrzegania podstawowych zasad i obowiązków zmusza ustawa z dnia 18 grudnia 2003 roku o ochronie roślin (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 849 z późn.zm.) Kto nie przestrzega jej zapisów podlega karze grzywny.  Sprawy w tym zakresie prowadzi:  Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy Oddział we Włocławku ul. Okrzei 74a tel. 54/232 41 47.


Środki ochrony roślin na terenie otwartym stosuje się jeżeli prędkość wiatru nie przekracza 3 m/s, a miejsce stosowania środka ochrony roślin jest oddalone co najmniej 5 m od krawędzi jezdni dróg publicznych, z wyłączeniem dróg publicznych zaliczanych do kategorii dróg gminnych oraz powiatowych, i co najmniej 20 m od p a s i e k, plantacji roślin zielarskich, rezerwatów przyrody, parków narodowych, stanowisk roślin objętych ochroną gatunkową, wód powierzchniowych oraz od granicy wewnętrznego terenu ochrony strefy pośredniej ujęć wody.

Zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin w produkcji rolnej i leśnictwie mogą być wykonywane przez osoby, które ukończyły szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin i posiadają aktualne zaświadczenie o ukończenia tego szkolenia (art. 74 ustawy ochronie roślin).

W trosce o nasze zdrowie i środowisko naturalne prosi się rolników o eliminowanie zabiegów środkami ochrony roślin toksycznymi dla pszczół, na kwitnących roślinach (w tym również upraw z kwitnącymi chwastami w roślinach uprawnych lub pokrytych spadzią).
W przypadku, gdy zachodzi konieczność wykonania zabiegu na kwitnących roślinach, należy stosować właściwy dobór środków ochrony roślin sklasyfikowanych jako szkodliwe i pozostałe dla pszczół, o okresie prewencji krótszym od nocnego spoczynku pszczół, a zabiegi wykonywać poza godzinami ich lotu ( wieczorem po zachodzie słońca) – z zachowaniem ustalonego dla danego preparatu okresu prewencji dla pszczół.

Skip to content