Aktualności,  Bez kategorii

Susza pustoszy nasze pola

Susza zniszczyła sporą część ich plonów na terenie naszej gminy. Niestety, problem z opadami powtarza się już w kolejnym sezonie.
-Rzeczywiście problem suszy w tej części Kujaw jest bardzo poważny, musimy podjąć jakieś działania, które pozwolą ograniczyć postępy suszy- mówi Marek Klimkiewicz, wójt gminy Boniewo.
W ubiegłym roku przy wsparciu powiatu udało się w sprowadzić stację kontroli meteorologicznej, która stanęła w Wietrzychowicach w gminie Izbica Kujawska, żeby można było udowodnić że na tym terenie opady są rzadkie. A problem suszy staje się coraz poważniejszy. Już w tamtym roku rolnicy odnotowali ogromne straty. A w tym będą one zdecydowanie większe.
– Powołaliśmy komisje do przeciwdziałania skutkom suszy, będziemy szacować skalę zjawiska, według mnie w wielu uprawach straty mogą sięgać dziewięćdziesięciu procent.
Wójt Klimkiewicz ma nadzieję, że wraz z sąsiednimi samorządami i powiatem uda się zainteresować władze województwa i kraju problemem, którego skutki mogą być dla tej części Kujaw opłakane.
Póki co rolnicy z przerażeniem patrzą na swoje pola modląc się o deszcz, który być może uratuje to, co jeszcze ocalało.

Wideo Tutaj

Skip to content