Aktualności,  Bez kategorii

Jak program “Po ryby wpłynął na obszar LGD?

W dniu 22 listopada br. w Hali Sportowe w Boniewie zorganizowano  konferencję pn. ”Jak Program PO RYBY wpłynął na obszar LGR Dorzecza Zgłowiączki”? na której przedstawiono na jakie cele przeznaczone zostały pozyskane przez Stowarzyszenie fundusze. Środki te zostały przeznaczone na rozwój obszaru Stowarzyszenia tj. gmin: Boniewo, Brześć Kujawski, Chodecz, Choceń, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubanie, Lubraniec, Fabianki oraz Włocławek. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki dnia 4 sierpnia 2011 roku podpisało umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na realizację Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich (LSROR). Od tego czasu minęło ponad trzy lata.

W konferencji gościliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego z Torunia, Starostwa Powiatowego, Urzędów Gmin Powiatu Włocławskiego, pozostałych Lokalnych Grup Rybackich z województwa kujawsko-pomorskiego, beneficjentów programu PO RYBY oraz członków Stowarzyszenia. Głównym celem zorganizowanej konferencji było zarówno przedstawienie działalności naszej grupy rybackiej Dorzecza Zgłowiączki, jak również prezentacja projektów realizowanych przez naszych beneficjentów. Swoje projekty przedstawili: Ochotnicza Straż Pożarna w Śmiłowicach, przedsiębiorca z Kaniewa, Brzeskie Centrum Kultury i Gmina Choceń. Beneficjenci opowiedzieli na czym polegały projekty zrealizowane dzięki środkom pozyskanym w ramach Programu PO RYBY oraz jaki wpływ mają one rozwój obszaru Stowarzyszenia.

Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia galerii zdjęć, na której zaprezentowane zostały projekty zrealizowane do tej pory przez Stowarzyszenie oraz beneficjentów. Na konferencji wystawione zostały również prace dzieci i młodzieży wykonane podczas warsztatów plastycznych organizowanych przez  grupę LGD Dorzecze Zgłowiączki.

Konferencję połączono z  „Konkursem Świątecznym”, który przeznaczony był dla lokalnych organizacji oraz twórców ludowych. Zaproszone  organizacje, walczyły o laury w trzech kategoriach: na najlepszą potrawę bożonarodzeniową, najlepszy deser bożonarodzeniowy oraz dekorację świąteczną. Przygotowane dania przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów, potrawy nie tylko świetnie smakowały ale prezentowały się znakomicie. Uczestnicy konkursu włożyli wiele pracy w przygotowanie dań. Śmiało można powiedzieć, że to nie były potrawy, ale dzieła sztuki kulinarnej.  Komisja konkursowa miała nie lada zadanie. Spośród ponad 30 zgłoszonych potraw komisja nagrodziła trzy najlepsze w dwóch kategoriach. W kategorii – potrawa bożonarodzeniowa, pierwsze miejsce zajęła „Staropolskie Kacze Nogi” przygotowana przez KGW ze Śmiłowic, drugie miejsce „Gęś faszerowana”- Gminnej Rady Kobiet z Boniewa oraz trzecie miejsce „Karp faszerowany grzybami” – KGW z Wichrowic. W drugiej kategorii – deser bożonarodzeniowy  komisja nagrodziła trzy dania. Najwyższe trofeum przypadło deserowi o wdzięcznej nazwie „Jeż”, które stworzyły Panie z KGW Fabianki, drugie miejsce „Torcik pomarańczowo – piernikowy” – Stowarzyszenia Idea Młodych Izbica Kujawska oraz trzecie miejsce „Sernik” – przygotowany przez Megality Polska Lubraniec.
Nagrodę za dekorację świąteczną otrzymały Panie z KGW z Arciszewa.

Część artystyczną konferencji przygotował wielokrotnie nagradzany zespół folklorystyczny „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego. Panie z zespołu przygotowały specjalny skecz, w którym opowiedziały w humorystyczny sposób o funduszach unijnych i inwestycjach zrealizowanych na terenie gmin Stowarzyszenia.

Mamy nadzieję, że konferencja pokazała jak dużo do tej pory dzięki pozyskanym przez Stowarzyszenie środkom z programu PO RYBY można było zrobić dla obszaru dziesięciu gmin Stowarzyszenia, a przecież wiele inwestycji jest jeszcze nie zakończonych, a efekty ich realizacji poznamy dopiero za jakiś czas.

Skip to content